Stres v online svete ?

15.11. 2020Iveta Bušovská

Život je ten najtalentovanejší scenárista a režisér. Prináša príbehy obyčajne neobyčajné a záleží len od uhla pohľadu, ktoré situácie a udalosti sú pre nás stresujúce a ktoré skôr poučné a často aj nesmierne vtipné.

Keď nejde o život, nejde o nič – je známa veta a ja sa v poslednom čase často presviedčam, že je to skutočne tak.

Chcem Vám trochu priblížiť a s trochou humornej nadsádzky opísať môj pohľad na dnešný ONLINE svet.

Online marketing poznám a venujem sa mu už nejaký čas. Dokonca som ho aj študovala. Považujem ho za skvelý spôsob ako pracovať z ktorejkoľvek časti zemegule, nebyť závislým na mieste, ani na konkrétnom obchodnom trhu či obmedzenom počte zákazníkov. Cieľová skupina si vás vie nájsť v podstate kdekoľvek, dôležité je len to, aký produkt alebo službu ponúkate a či ju vie jednoducho nájsť konkrétny zákazník, ktorý práve vami ponúkaný produkt alebo službu hľadá. Toto mi prišlo nesmierne oslobodzujúce a videla som v online podnikaní svoju budúcu životnú cestu. Aby som bola trochu konkrétnejšia, mojim cieľom bolo vytvoriť komunitu, ktorá podporuje ľudí s nápadmi, pomáha im v ich rozvoji, týchto ľudí navzájom prepája, aby sa obohacovali a inšpirovali navzájom, aby sa mohol každý z nich venovať práci a činnosti ktorá ho baví, teší a keď sa v nej stane majstrom, expertom, nech ho aj slušne živí. Samú seba som videla ako organizátorku, moderátorku a motivátorku tejto komunity, ktorá sa časom utiahne na nejaké krásne miesto, najlepšie pri mori a tam bude na svojej slnkom zaliatej terase písať šťastné príbehy týchto ľudí a šíriť ich naprieč celým svetom ako uznávaná spisovateľka. Lebo verím, že čím viac bude na svete spokojných a šťastných ľudí, tým bude svet lepším miestom.

Taký bol môj sen z roku 2017, na ktorom nepretržite pracujem a ktorého sa aj napriek prekážkam nemienim vzdať.

Aktuálna realita – jeseň 2020

Ľudia pôsobiaci v oblasti vzdelávania dospelých sú podobne ako ďalšie povolania v rôznych oblastiach od začiatku vypuknutia pandémie viac – menej bez práce, alebo nútení pracovať iba online. Ak chceš byť odborníkom, musíš sa aj ty neustále vzdelávať – ako inak – online. Počúvaš ľudí z podobných oblastí, učíš sa, inšpiruješ. Ak však zistíš, že ľudia o vzdelávanie majú ešte menší záujem ako predtým, napriek tomu, že vzdelávať sa a pracovať na sebe vždy malo a má zmysel, pochopíš, že musíš hľadať aj ďalší zdroj príjmu, aby si to nejako dal. Obchod funguje aj v časoch krízy a ak spolupracuješ s firmou, ktorá má naozaj kvalitný a cenovo dostupný produkt, po ktorom ľudia túžia aj v ťažších časoch, máš aspoň nejakú šancu, že z tejto situácie nejako vybruslíš. Ale pozor ! Aj obchod sa dnes robí väčšinou online. A tak máš ďalšie a ďalšie linky, plánované webináre, rozhovory, tipy a rady, školenia a porady.

Všetko ONLINE.

Hurá, to je príma keď môžeš pracovať z domu, využi to, je to skvelé ! Urob si kávu, kľudne zostaň aj v pyžame, počúvaj, uč sa a pracuj. Lebo keď sa všetko naučíš, začneš predávať a peniaze sa začnú sypať. K dispozícii je množstvo motivačných a odborných školení, treba sa len v správnom čase prihlásiť a počúvať. A potom samozrejme skúšať, trénovať stále znova a znova, zisťovať čo ľudí zaujíma, kedy sú pripojení, aké problémy riešia, čo potrebujú, po čom túžia…

Denne sa teda pripájaš na zoom, teams, messengeruješ, whatsappuješ, telegramuješ, telefonuješ a mailuješ, v prestávkach medzi webinármi, zoom školeniami sa venuješ aj vlastným aktivitám, píšeš články, študuješ materiály, plánuješ podujatia, dávaš príspevky na fb, instagram, všetko v presne odborníkmi určenom čase, aby si prilákala čo najviac sledovateľov. Lebo to je podstatné. Či v tej spleti a množstve mediálne známych, krásnych, zaujímavých a odborne fundovaných ľudí pohybujúcich sa na sociálnych sieťach a v online prostredí vôbec zasvietiš, lebo inak je celá tvoja snaha v háji. Kontroluješ teda sledovanosť, frustruje ťa keď máš iba pár lajkov a tak sa učíš používať ďalšie aplikácie, robiť videá, aby si zaujala potenciálneho zákazníka. Snažíš sa byť IN, pozitívne naladená, nestrácať humor. Všetko prebieha v pohode, bez cestovania, z domu takže by to malo byť v poriadku. Až kým nezistíš, že si v tom pyžame skoro furt, vlasy si zmývaš už len raz za týždeň (pred tým to bolo každý druhý deň) a keďže potrebuješ aj odbúravať stres, lebo musíš neustále rozmýšľať, plánovať a nezabúdať na termíny, ktoré sa Ti postupne začnú kopiť, JEŠ, JEŠ, JEŠ a JEŠ. Prekladáš jedno cez druhé, vyjedáš sladkosti, zapíjaš ich kávou, zaháňaš stres a keď večer pozrieš do zrkadla a uvidíš tam tú čudnú, občas aj strapatú, neobriadenú osobu v dokrkvanom pyžame, prípadne v pohodlných domácich teplákoch, ktoré rastú s tebou a cítiš sa ešte viac na figu ako predtým.

A ak ešte nedajbože prerátaš ten čas strávený pred počítačovou obrazovkou alebo s prstom na telefóne a zistíš, že si si finančne nijako nepolepšila, je Ti jasné, že takto to ďalej nepôjde. Máš chuť zrušiť FB, zahodiť telefón do kúta a počítač odložiť do skrine aspoň na mesiac. Odpojiť sa. Túžiš konečne vyjsť na vzduch, len tak sa prejsť, stretnúť sa s priateľmi, zasmiať sa na nejakom starom dobrom vtipe nesúvisiacom s aktuálnymi udalosťami, jednoducho ŽIŤ. Len tak si užívať život, pozorovať jeseň, tešiť sa z maličkostí, neriešiť problémy a hlavne, nebyť ONLINE.

A tak sa rozhodneš vyjsť medzi ľudí a aspoň na chvíľu si opäť vychutnať offline život. V rámci obmedzených možností samozrejme :(.

Výsledok ?

Zrazu máš akosi viac energie. Zistíš, že aj napriek obmedzeniam život funguje. Stretneš sa s kamoškou a tá ti povie, že sa dokonca aj cvičí, aj keď v menšej skupinke. A tak si ideš trochu zamakať a ten prílev novej energie a vyplavených endorfínov po cvičení ťa priam zadúša. Lebo občas cvičíš aj doma, ale to sa jednoducho nedá porovnať. Zavolá ti ďalšia priateľka, ktorá nedávno bola na jednom z tvojich víkendových pobytov a požiada ťa, aby si urobila školenie na tému Zvládanie stresu pre ich firmu. Pripravíš sa rýchlo, veď toto je Tvoja parketa a školenie dopadne na výbornú. Ľudia sú skvelí a odstresovali ste sa akosi vzájomne. Si šťastná a vďačná. Lebo dnes práve takéto témy treba rozoberať. Všetci riešime strach a obavy a dobre padne hľadať spôsoby ako sa tomu nepoddať. Krv akoby sa ti vracala do žíl, ale nová, okysličená a zrazu začínaš vidieť veci jasnejšie a cítiš sa ľahšie a hlavne príjemnejšie, aj keď okolnosti sa nezmenili.

Prichytíš samu seba ako si vyspevuješ v aute, pri varení, v sprche. Zahliadneš pavučinu v kuchyni a hneď berieš handru a metlu a dáš sa do gruntovania. O 2 hodiny sa byt ligoce, na stole horí krásna sviečka od priateľky a ty si povieš, že keď už si v ráži, bolo by fajn vybehnúť ešte k rodičom. Pomôžeš s nákupom, povysávaš, pohráš sa s psíkom a spokojná sa vraciaš domov. Cestou sa ešte zastavíš u známych a pri nezáväznom pokeci pri káve príde rad aj na to, čomu sa práve venuješ a ty predáš niekoľko produktov zo svojho sortimentu. Vieš, že budú spokojní a to ťa hreje pri srdci. Pred panelákom si ešte stihneš skecnúť so susedou a pochichocete sa spolu ako za starých dobrých čias. Večer sa plná energie porozhliadaš po byte a povieš si, že zajtra trochu poprehadzuješ nábytok, aby si sa opäť cítila ako v novom.  Líhaš si a mysľou Ti na kratučký okamih prebehne  malá výčitka, že si dnes nestihla ani nakuknúť do počítača. V mobile svietia dve neotvorené správy – veď dnes boli dva zoomy. No a čo ! Odoženieš so spokojným úsmevom tú myšlienku a pustíš si ešte na dobrú noc meditačnú hudbu. Tak krásne sa pri nej zaspáva….

Technologický vývoj nezastavíme, ale nezabudnime byť ľuďmi a užívať si skutočný život so všetkými jeho odtieňmi. Lebo život je nádherný a ja verím, že si opäť nájde cestu aj v ONLINE svete.